Így használj tücsköt hőmérőnek!

Egy gyerekeknek szánt ismeretterjesztő könyvben találtuk a tippet, hogy ha megszámolod, hogy egy tücsök 15 másodperc alatt hányszor ciripel és hozzáadsz 37-et, akkor megkapod a levegő pillanatnyi hőmérsékletét Fahrenheitben!
Ezt nyilván azonnal (ki akartuk próbálni, de tücsköt most még csak étkezési célra lehet beszerezni) le akartuk ellenőrizni, amiből aztán az év legjobb levelezése kerekedett!

Most azonnal kell egy tücsök! 

A ciripelésnél megnyugtatóbb hang kevés van: ha az emberiség jó nagy százaléka szavazna, akkor csak az újszülöttek szuszogása múlná felül. De mégis a tücskök nyernek: a kisbabádat azért hallgatod éjszakákon át, hogy megnyugtasd magad, hogy minden rendben van, a tücskök viszont téged nyugtatnak meg.
Ez általában minden ciripelésre igaz, bár vannak lények, amik már túlzásba viszik: aki próbált már szabad ég alatt aludni 30 centire egy szerelmes kabócától, annak önkéntelenül is támadhatnak gyilkos gondolatai a romantikával kapcsolatban.
A tücskök viszont minden szempontból a műfaj igazi királyai: nem elég, hogy eltalálják a hangerőt, ami mellett még pont lehet szerelmesen suttogni, bár – ha kell – pirulás nélkül vissza is kérdezhetünk a fontosabb részekre, hogy

bocs, de beleciripeltek…

de még a hőmérsékletet is közlik!

Ez tuti hoax!
A neten – mint azt újra tudjuk –  csak pornó van meg bombarecept, bár az Egyesült Államok Kongesszusi Központjának Könyvtára által közreadott cikk szerint mindez igaz.
Nekik nem hittem, úgyhogy nosza, írjuk a Magyar Rovartani Társaságnak – ők impozáns szakértői gárdával rendelkeznek, így legalább sok tudós áll a rendelkezésünkre, hogy hülyének nézzen!

És pár óra elteltével megjött a válasz: a kérdésem legalább 1897 óta izgatja az emberiséget! Puskás Gellért, a Magyar Természettudományi Múzeum Kisebb Rovarrendek gyűjteményének munkatársa kedvesen, de határozottan kijózanított: mielőtt azzal villognék, hogy június közepén lepisszegem a  szalonspicces társaságot a buli közepén mondjuk a Felliniben, majd közölném, hogy most épp 21-23 C van, előbb hallás alapján határozzam meg a tücskök faját, különben könnyen beéghetek.
Mert a tücskök bizony sokan vannak.  Puskás Gellért szerint az általam leírtak “az amerikai Oecanthus fultoni fajra érvényes többé-kevésbé” vizsgálhatók lehetnek, majd felsorolt még négy tücsköt latin névvel, hogy ők miért nem használatók hőmérőnek. (Fáznak, éheznek, nem ott élnek, ahol mi hallgatjuk, ilyenek.)
A levelezésbe bevont Orci Kirill  is jóval komolyabban vette a kérdést, mint azt valaha reméltem: “Szóval a dolog sok szemponból nem praktikus. Ugyanakkor az egész felvetés nagyon jópofa…”

Szóval: a hír igaz!
Csak először feketeöves bogarásznak kell hozzá képezned magad.  Hogy ismét Puskás Gellértet idézzem:

Esetleg a hazánkban is gyakori pirregő tücsök (Oecanthus pellucens) ciripelése lehet alkalmas rá, ennek a fajnak nyár második felében és ősszel hallhatjuk a hangját. A tavasztól ciripelő mezei tücsök ( Gryllus campestris) valószínűleg kevésbé alkalmas.

Ráadásul a hőmérséklet tücsökmagasságban egy kicsit más, mint az ember fejmagasságában. Ezután már csak a Fahrenheit-Celsius átváltást kell elvégezni : a szorzó hiába kb. 0,556, a légnyomást is bele kell számolnod, különben a fizikusok mély megvetése fog sújtani.

Bár tücsköt a legútszélibb állatkereskedésben is kapni (csak mondd, hogy másvalami fogja megenni), nem illik haszonállatként tartani. Élvezd a hangját és jusson eszedbe, hogy ő ösztönösen többet tud matekból, fizikából és bioszból, mint te együtt!

Fotó: Pixabay

A szerzőről


A kóstolás önismereti folyamat: nekem útközben derült ki, hogy igen költséges az ízlésem. Kényszeres vonzódást érzek az apró, fura dolgokhoz, a mezőgazdasági gépekhez (csak annyit mondok: terpesztraktor) és az erdőkhöz. A bor és a kaja szenvedély, a konyha kikapcsolódás. És MINDENBE teszek babérlevelet!