Ünnepeld a zöldet!

Bor
zöldveltelini

Kampányt indított a Borbázis és az Ihatóbb Magyarországért a remény és a zöldveltelini népszerűsítésére, mi pedig boldogan csatlakozunk hozzájuk, hiszen mindkét célt maradéktalanul támogatni tudjuk. Mint írják, a zöld a remény színe, hiszen

zöld a Tavasz, a természet klorofillban gazdag kibontakozása,
zöld, mert górcső alá vesszük a magyar zöld velteliniket,
és zöld, hiszen az  üvegvisszaváltás is zöld, amely a BorBázisban működik.
Az első zöldről nem most esik szó először a Flavor-ön – szinte más sem lepi el a címlapot, mint a legelés.
A harmadik zöldről, a Borbázis nemes és nagy sikerű vállalásáról is beszámoltunk már, egészen a kezdetekkor, de nem árt újra elismételni: a Borbázisban még a bambis és az uborkásüvegeidet is visszaveszik, sőt, levásárolható kupon formájában pénzt is adnak érte!
A zöldvelteliniket pedig úgy szeretjük, hogy gyorsan be is mutatunk belőlük hármat.
Zöld veltelíni, zöldveltelini, ehh… grüner veltliner 
Nincs még egy szőlőfajta, aminek ennyiszer írnák le a nevét hibásan – rendet tenni pedig iszonyú nehéz, hiszen osztrák származású szőlőfajtáról van szó. A legelterjedtebb írásmódja a zöldveltelini, de gyakorlatilag mindenki úgy írja le, ahogy jól esik neki – a lényeg úgysem a címkén, hanem a palackban van.
Itthon nagyon sokáig csak házasításokban használták – az igazi rajongóknak Etyekről és Sopronból sikerült összehalászni egy-egy önállóan palackozott veltelinit. Majd beérett az osztrákok munkája, a szőlőfajtát megismerték és elismerték a fogyasztók is, itthon pedig jött a Szivek Pince a ZV-trilógiákkal, ami után már nem kellett tovább magyarázni, hogy mi ez és miért lehet szeretni. A Borbázis kínálatában most éppen 24 különböző veltelini-tétel elérhető – igaz, náluk is többféle írásmóddal.
Azok kedvéért, akik most kapnának kedvet velteliniben lubickolni, úgy lehetne bemutatni, mint egy friss rajnai rizling és egy nagyon míves olaszrizling közötti borfajtát, ami viszont izgalmasabb lehet mindkettőnél és ugyanúgy ezer arca lehet, mint ezeknek. Következzen az ezer arcból három teljesen különböző:
Gedeon Birtok Zöld – zöldveltelini 2020, Kunság 
Az illata levegős, zöldfüvekre, egresre emlékeztet – igazi tavaszillat, amikor még milliméteres a fű, fakadnak a rügyek és kristálytiszta minden. A savai pont annyira kifejezettek, hogy érezd, hogy élsz, de egyáltalán nem bántóak. Kis levegőzés után kinyílik és egy tömény, egzotikus gyümölcsökkal megpakolt limonádé lesz belőle – nekem a csillaggyümölcs ugrott be, bármilyen régen is kóstoltam ilyesmit élőben. Az alkoholérzete kifejezetten alacsony – ha megnyitjátok a saját teraszotokat és már négyen mertek együtt kóstolni, akkor egy palack nem lesz elég belőle! Ráadásul a Gedeon Birtok sok más tételéhez hasonlóan a Zöld is vegán bor.
Büttner Zöld Veltelíni 2019, Badacsony
Az illatába jóval hosszabban bele lehet feledkezni, mint a friss változatának: tele van érett citrusokkal, mandarinnal, fűszerekkel. Az íze is arra emlékeztet, amikor otthon, reggel  összedobálunk egy kancsóba mindenféle zöld fűszert, citrusgerezdeket, felöntjük vízzel és hagyjuk állni egy darabig. Egész délelőtt rájárva új és új ízeket lehet benne felfedezni és egyre egészségesebbnek érzi magát tőle az ember. A különbség annyi, hogy a Büttner veltelninit nem délelőttre ajánljuk.
Tökéletesen elkészített könnyű fehérbor, ami ugyan nem ugrik ki a pohárból és nem vonja el a beszélgetésről a figyelmet, de nagyon keveseknek sikerül ilyen magabiztosan hozni ezt a műfajt. A finom, apró részletek kedvelői fognak igazán rajongani érte.
Itt és Most Pince Zöldveltelini, 2018, Mátra 
Az egyetlen dugós (mármint nem hibás, hanem dugóval lezárt) tétel a sorban, ami kicsit már fura is a könnyedebb fehérborok esetében. Ez a veltelini viszont nem a könnyed darabok közé tartozik: egyrészt alapból három éves, másrészt a stílusa is kifejezetten komoly. Az illata sokkal inkább mentás-füves-gyógyfüves, mint gyümölcsös, a savérzete pedig visszafogottabb, mint az átlag. Ebben is megvan a zöldveltelinikre jellemző levegősség, ami nem ürességet, hanem légiességet takar – mindenesetre ezt a bort akkorra ajánljuk, amikor már ki kell hozni este a pokrócot a teraszra. Felhúzott lábak, égő mécsesek és a bor iránti figyelem illik hozzá – akkor viszont megszépíti a hűvös és a sötétzöld tavaszi estéket!
A nyitóképet a szőlővirágon legelő méhecskéről a Gedeon Birtok FB-oldaláról kaptam kölcsön. 

A szerzőről


A kóstolás önismereti folyamat: nekem útközben derült ki, hogy igen költséges az ízlésem. Kényszeres vonzódást érzek az apró, fura dolgokhoz, a mezőgazdasági gépekhez (csak annyit mondok: terpesztraktor) és az erdőkhöz. A bor és a kaja szenvedély, a konyha kikapcsolódás. És MINDENBE teszek babérlevelet!