Karácsonyi keksz méhecskehányás nélkül

ilyet tud a melasz

A Flavor első clickbait* címét és egyben az első vendégposztját olvashatjátok: egyik sem volt tervezett, de olyan remek melasz kekszet találtunk az egyik országos cimboránk oldalán, hogy mindkettő adta magát.
A szerző, Vas Panni harmadik éve él Francia-Kanadában. Előtte is jóval menőbb volt sütésben és nemzetközi sütitrendek követésében, mint a Flavor stábja, de miután Quebec-ben kénytelen volt  átállni az ottani alapanyagokra, egészen elképesztő dologokat lehet nála olvasni a juharszirupok fajtáiról és feldolgozásáról – és rengeteg hóról, ha itthon épp hiányzik.
Amessziészakon cikke igazából egy remek összefoglaló a melaszról és még jobb recept egy nem mézzel, hanem melasszal készülő (nem, nem vegán, úgy kezdődik, hogy 15 dkg vaj) karácsonyi kekszről (…rövid dobpergés…):  fogadjátok szeretettel!

*tudjuk, a mézet nem onnan rókázzák ki a méhek, de a clickbait az clickbait. Aki kötözködik, annak írunk egy újabb értekezést a méhek belső szerveinek működéséről.

Szóval:

A melasz. Tipikusan egy olyan konyhai alapanyag, amit valaki vagy utál, vagy imád.
Valójában a melasz egy melléktermék, a cukoralapanyagok cukorrá történő feldolgozáskor keletkezik. Lehet cukorrépából vagy cukornádból, bár a szabvány szerint csak a cukorrépa melaszt lehet melasznak nevezni, ha cukornádból készült, azt külön kell jelezni. Gyakran a boltokban árult barnacukor sem más, mint a kristálycukor melasszal visszaszínezve.
Az angolszász konyhában gyakran előfordul, a brit angolban treacle a neve, míg az amerikai angolban molasses.

Magyarországon is vásárolható melasz, leginkább a bioboltokban elérhető. Mikor először kóstoltam, furcsának találtam az ízét, de mostanra kifejezetten megszerettem. Korábban írtam már róla itt, amikor pepparkakort készítettem. Mindeközben jó B6 forrás, tartalmaz magnéziumot, vasat és egyéb ásványi anyagokat is.
A receptekben nehéz kiváltani, mert a sűrű állagát sem a juharszirup, sem a kukorica- és minden más egyéb szirupok nem igazán tudják helyettesíteni, ahogy a színe és az íze is fontos a recepteknél.Errefelé a mézeskalácsokba (gingerbread) használják. Angliában pitét készítenek belőle, ami hasonló a kanadai cukor pitéhez – ebbe itt melasz helyett juharszirupot tesznek (természetesen 🙂 ).
Az én kedvenc receptem ez a melaszos keksz. Karácsony környékén készítem, a szokásos mézeskalácsfűszereket használom hozzá. Idén reszeltem bele narancshéjat is, az extra karácsonyi hangulat kedvéért.

amesszieszak.com

Van pár fontos eleme a receptnek:

  • Fontos a hűtés. Formázáskor gyorsan kell kezelni a tésztát, hogy ne nagyon olvadjon el, és csak annyit érdemes megformázni, amennyi éppen be fog kerülni a sütőbe, különben nem lesz meg a jellegzetes, repedős formája, el fog terülni és lapos lesz a keksz. Amikor nem dolgoztok vele, tegyétek vissza a hűtőszekrénybe. Ha gyerekek formázzák, esetleg tegyétek be egy kicsit a hűtőbe pihenni utána, ha nagyon sokat gyurmáztak a tésztával, hogy visszahűljön.
  • Ne spóroljatok a cukorral a beleforgatáskor. Ez nem egy cukor-spórolós recept.
  • Ha nem reped be magától a sütési idő lejártakor a keksz, akkor nyugodtan vegyétek ki a tepsit, és két-három alkalommal csapjátok határozottan, de óvatosan egy lapos, stabil felülethez, majd 1-2 percre tegyétek vissza a sütőbe.
  • Akkor van kész a keksz, ha a széle már eléggé szilárdnak tűnik.
  • Fontos, hogy hagyjátok pihenni a kekszeket 4-5 percet a tepsin, miután kivettétek a sütőből, és csak utána emeljétek át egy rácsra, ahol aztán teljesen kihűl majd.
  • Légmentesen záródó dobozban eláll egy ideig.
  • A megformázott golyók jól fagyaszthatóak, 3 hónapig is elállnak fagyasztva. Sütés előtti szobahőmérsékleten hagyjátok 30 percig kiolvadni, aztán forgassátok a cukorba, majd mehet a sütőbe.

A pontos receptért és a garantáltan hülyebiztos végigvezetésért itt kell átkattintani a messzi északra. A lusták meg maradjanak a misszionárius póznál.

Fotók: Vas Panni, amesszieszak.com