Nemsokára kéklik majd a Balaton?

vörös balaton

Szó szerint a normál üzletmenetben eddig is azt csinálta, de most a Vörös Balaton ötödik alkalommal megrendezett kóstolóján a borászok a kékfrankos előretörését jósolták a hagyományosan fehérborosként ismert balatoni borvidékeken.

Az idei év fő témája az volt, hogy hogyan alakul a kékfrankos helyzete hazánkban és milyen kitörési lehetőségük van az exportpiacon. Az aktuális témák mellett, napjaink egyik legnagyobb kihívása is szóba került a borászok között, az pedig nem más, mint az egyre jobban érzékelhető klímaváltozás.A zárt ajtók mögött tartott szakmai kóstolón, minden borász kedvenc kékfrankos tételét kóstoltatta a kollégákkal és vitatták meg az aktuális témákat a fajta szemszögéből.
A zöldmunkától a terméskorlátozáson át, a szüreti időpont megválasztásán, az erjesztésen keresztül, egészen az érlelésig, palackozásig ütköztek a nézőpontok.

A házigazda, Jásdi István kiemelte:

Azon túl, hogy az ember szívesen találkozik jó borok mellett jó barátokkal, más hozadéka is van annak, hogy ötödször jövünk össze, kóstoljuk meg és mutatjuk be vendégeinknek is vörös borainkat egy fehér borosként elkönyvelt borvidéken. Sokkal tudatosabbá és talán öntudatosabbá is tett bennünket ez az öt esztendő és a találkozók. Tisztában vagyunk termőhelyünk erényeivel és látjuk az utat, amelyik még előttünk van. Nincsenek illúzióink a piaccal kapcsolatban, de csöppet sem vagyunk borúlátóak a balatoni vörösök jövőjével kapcsolatban. Igen, a Kékfrankos a vörösök Olaszrizlingje, azt pedig már kezdjük kiismerni, ami nem azt jelenti, hogy ne kóstolnánk nagyszerű franc-okat vagy akár Sangiovese-t.

A Vörös Balaton  rendezvényen a következő borászatok tulajdonosai és képviselői voltak jelen:
2HA Szőlőbirtok és Pincészet – Figula Pincészet – Guden Kisbirtok – Homola Pincészet – Jásdi Pince – Kislaki Bormanufaktúra – Pálffy Pince – Petrányi Pince és Borterasz – Szent Donát Birtok – Villa Tolnay Borház – Heimann Családi Birtok – Ikon Pincészet – Von Beöthy Pince

Fotó: Kóstolom, Bagi Péter